banner23

Kemal Yalçın; ‘Ege ve Akdeniz’i barış denizi yapalım’

1999 Abdi İpekçi Türkiye-Yunanistan Barış ve Dostluk Ödülü Sahibi Araştırmacı Yazar Kemal Yalçın, bir bildiri yayınlayarak Yunan ve Türk hükümetlerine çağrı yaptı.

Kemal Yalçın; ‘Ege ve Akdeniz’i barış denizi yapalım’
02 Eylül 2020 Çarşamba 12:07

Türk – Yunan barış ve diyaloguna önemli hizmetler veren ve 1998 - 1999 yıllarında Abdi İpekçi Barış ödülleri alan Araştırmacı Yazar Kemal Yalçın’ın açıklamasında şunlar yer aldı;

Yunanistan Başbakanı Venizelos 1934’te Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermişti.

Selanik Belediyesi de 1933’te, Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Kuruluş yılında Atatürk’ün doğduğu evi satın aldı, dostluk, saygı ve sevginin ifadesi olarak Atatürk’e hediye etti.

Elefterios Venizelos Başbakanlığı sırasında 15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal eden Yunan ordusunun Aydın'a kadar yayılan bir bölgede kalmasını istiyordu. Fakat tarihin akışı farklı gelişti.

Yunan Ordusu’na 1920’de Ankara’ya ilerleme emrini veren beş Yunan siyasetçi Yunan Ordusunun yenilgisinden sonra Atina’da yargıladılar, “Vatan hainliği” ile suçlandılar ve kurşuna dizildiler. 

Venizelos, 1930’da heyetiyle birlikte Ankara’yı ziyaret etti. Ankara Palas'ta verilen davette Mustafa Kemal Atatürk ile “baş başa” görüştü. 30 Ekim 1930 tarihinde dönemin Başbakanı İsmet İnönü’yle “Türkiye-Yunanistan Dostluk, Tarafsızlık, Uzlaşma ve Hakemlik Antlaşması” imzaladı. Dönemin Yunan gazetelerine göre, Venizelos'a Ankara ziyaretinde eşlik edenler, Atatürk'ün Yunanistan Başbakanı ile yaptığı görüşmede fevkalade iyi Yunanca konuştuğunu söylediler.

Venizelos ve Atatürk 30 Ekim 1930 tarihinde Ankara’da “Türk-Yunan dostluğu ve işbirliği Balkanlar’da Barış ve refahın temelini teşkil etmektedir!” cümlesinin altına imza attılar. Türk ve Yunan halklarına barışa giden yolu gösterdiler.

Bu anlaşmadan sonra Başbakan İsmet İnönü 1931'de Balkan Oyunları'nı da izlemek için Atina'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğinde Yunanistan'ın başkentinin ana caddeleri Türk ve Yunan bayraklarıyla donatılmıştı. Atinalılar Türkiye'den gelen resmi misafirleri yollarda sevgi gösterileriyle karşılıyordu.

Türk heyetine eşlik eden Türk askerleri, Yunanistan Parlamentosu önündeki “Meçhul Asker Anıtı”na çelenk koyma töreninde Yunan askerleriyle birlikte hazır bulunmuştu.

Dönemin gazetelerinde manşet olan bu olaylar, yabancı basın tarafından da hayretle karşılanıyordu.

1934 Nobel Barış Ödülü, Atatürk'e değil, Milletler Cemiyeti önderliğinde organize edilen Dünya Silahsızlanma Konferansı'na katkıları nedeniyle, 1929-1931 yılları arasında İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev yapan İskoçya kökenli siyasetçi Arthur Handerson'a verildi.

Türk ve Yunan halkı birbirini iyi anlayan iki komşu halktır.

Türkiye nüfusunun onda biri Yunanistan, Ege Adaları ve Balkanlardan gelmiştir.

Yunanistan nüfusunun da üçte biri Anadolu’dan gitmiştir.

Yunanistan ekonomisinin büyük kısmı Anadolu’dan gitmiş Rumların elindedir.

Aynı türküleri onlar Yunanca söyler, biz Türkçe.

Yunanistan’daki ırkçılar Türkiye düşmanlığı ile, Türkiye’deki ırkçılar Yunanistan düşmanlığı ile oy toplamaya çalışırlar. Her iki ülkenin bazı yöneticileri ekonomik sorunlar arttıkça, dış düşmanlar yaratırlar.

Fakat sağduyulu, tarihten ders almış yöneticiler ve insanlar barıştan, dostluktan, iyi komşuluktan yanadır.

Sonsuza kadar savaş, bitmeyen kavga olmaz! 

Türk ve Yunan tarihi bize barışın değerini ve barışa giden yolu gösteriyor.

Atalarımız “Sırçadan evi olan komşusuna taş atmasın!” “Kan kanla yunmaz!” demişlerdir.

Ege ve Akdeniz’i barış denizi yapabiliriz, yapmak zorundayız!

90 yıl önce 30 Ekim 1930’da imzalan Türkiye-Yunanistan Dostluk, Tarafsızlık, Uzlaşma ve Hakemlik Antlaşmasını canlandırmalıyız.
 
Kemal Yalçın
Bochum Almanya, 1 Eylül 2020 
Dünya Barış Günü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.