banner23

Herkül Millas yazdı: Terör ötekileştirmenin sonucudur

Şu an revaçta olan Batı karşıtı “eleştiri” en açık biçimde ırkçıdır. Batı, hem zaman içinde, yani tarih boyunca, hem de toplum olarak - bir “bütün biçiminde” - aynı özellikleri gösteren bir topluluk olarak sergilenmektedir. O zaman da terörist neden sokaktaki herhangi bir “batılıyı” öldürmesin ki? Hepsi aynı değil mi bütün bu gâvurlar?

Herkül Millas yazdı: Terör ötekileştirmenin sonucudur
03 Kasım 2020 Salı 18:37

Gazeteci  - Yazar Herkül Millas'ın 03 Kasım 2020'de kronos34.news adlı sitede kaleme aldığı köşe yazısıdır.

Sürekli “siz katilsiniz, soykırım yaparsınız, masum Müslümanları ezersiniz, Peygamberimize ve kutsallarımıza hakaret edersiniz, ülkemize karşı komplolar kurarsınız, şantaj yaparsınız, kadınlarımızı rencide edersiniz, yaşam biçimimize karışırsınız, bizi hor görürsünüz, düşmanlarımızdan yana çıkarsınız, bizi barbar ve terörist diye tanıtırsınız, ırkçısınız, kundaklayıp çocuklarımızı katledersiniz, bize kin besliyorsunuz, haklarımızı tanımıyorsunuz, bencilsiniz, tarih boyunca yaptınız bunları, İslamofobi içinize işlemiş, bedelini de ödeyeceksiniz” diye konuştuktan sonra, bir terör olayı olunca “lanetliyoruz” diye mesaj atmak ikiyüzlülüğün daniskasıdır.

Her terörist galeyana gelmiş bir kimsedir. Haksızlığa uğramış olduğuna inanır. Yukarıda sıraladığım ötekileştirici söylemin etkisindedir. Bu söylenenlere inanmış bir kimsedir. Terörist, bir manyak katil olarak doğmamıştır. Toplum içinde duydukları ve yaşadıklarıyla terörist olmuştur.

Biz-öteki kavgasında bilgisiz olanlar “kin söyleminin” ne anlama geldiğini bilmez. “Sen bana karşısın” lafının arkasında başka bir gerçek bulunur: “Ben de sana karşıyım”! Yukarıdaki söylemin sahibi belli ki bir kin bunalımındadır. Öteki olarak gördüğüne karşı düşmanlığı ve kini tehlikeli boyutlara varmıştır demektir.

Toplumları genel olarak kötüleyen söylemlere ırkçılık derler. Almanlar Yahudiler için “kötü sıfatlar” kullanırken biz Yahudileri anlamadık, onlar hakkında bilgi sahibi olmadık; Nazi’lerin iç dünyasını anladık. Batı ve Hıristiyan dünyaya karşı kullanılan bu hezeyandan anladığımız, birilerinin kin bunalımında olduklarıdır. Ve söylemi de bu kini yaymakta ve çoğaltmaktadır.

İslamofobinin tarihi bir boyutu var. Yüzyılların Doğu-Batı veya Müslüman-Hıristiyan savaşları Batı’da önyargının oluşmasına neden oldu. Ya Doğu’da ne oldu? Tabii ki Doğu’da da benzer önyargıların oluşmasına neden oldu. Zaten tersini söylemek ırkçılık olurdu: Savaşlar sizi ırkçı kıldı ama bizi kılmadı! Neden? Çünkü fıtratımızda bu yok!

Ben teröristlere en başta acıyorum. Onları yaratan, beyinlerini yıkayan, ırkçı bir dünya algısını kafalarına yerleştirenler, kısa bir “lanetliyoruz” sözü ile temize çıkarken teröristler, ki çoğu genç insanlardır, inandırıldıkları bir eylemde hayatlarını kaybediyorlar. Aileleri de bu acıyı yaşıyor.

Her terör olayında ben o teröristleri oluşturanlara kızıyorum. Teröristler, öldürdükleri kimseler gibi masumdur demeyeceğim ama kin söylemiyle terörü körükleyenlerden çok daha az suçludurlar. Ötekileştirmeyi kendi çıkarları yönünde araçlaştırmış olanlar, hayatlarını normal ve hatta lüks içinde yaşarken gaza getirdikleri gönüllü ölüme gitmekte.

Öfkem kime yönelmeli?

İslamofobi, “Batı Dünyası”nda yaşananları açıklamak için uygun terim değildir. Şu an yaşanan “İslam korkusudur”, fobisi değildir. Çünkü terörizm İslam adına yapılıyor. Bombadan ve kalaşnikoftan önce “Allah’u Ekber” sözü duyuluyor. Bütün Müslümanlar tabii ki terörist değildir, ama son yıllarda dünya çapında cinayet işleyen teröristlerin büyük çoğunluğu Müslüman. En azından öyle olduklarını ilan ediyorlar. Kafa kesmeleri, bıçaklamaları ve bomba eylemlerini bir dinin adına yaptıklarını ilan ediyorlar.

Bu olayları “lanetlemek” yetmiyor ve hele terörü sonlandırmıyor. “Siz kötüsünüz” söylemi kini yeniden ürettikçe terörü de besleyecektir. Terörü “Batı” değil, “Doğu”daki algı ve söylem üretmektedir. Batı’nın kusurları – ki kuşkusuz ve doğal olarak vardır ve her toplumda olduğu gibi Batı’da da olacaktır – eleştirilirken bu ırkçı ötekileştirmenin dışında başka bir yaklaşımla yapılmalıdır. Yani genellemelere başvurmadan.

Şu an revaçta olan Batı karşıtı “eleştiri” en açık biçimde ırkçıdır. Batı, hem zamana içinde, yani tarih boyunca, hem de toplum olarak – bir “bütün biçiminde” – aynı özellikleri gösteren bir topluluk olarak sergilenmektedir. O zaman da terörist neden sokaktaki herhangi bir “batılıyı” öldürmesin ki? Hepsi aynı değil mi bütün bu gâvurlar?

Bu yazının pek bir işe yaramayacağını düşünüyorum. Çünkü önyargılar derin kökler salmış. Ben içimi döktüm. İçim yandığı için.
*


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.