Dendias: "Türk topraklarından bir zerre talep etmiyoruz, karşılığında da aynısını bekliyoruz"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye'nin, “saldırgan söylemlerle ve yetkililerinin Yunanistan'a karşı akla hayale sığmaz yorumlarıyla”, uluslararası hukuk temelinde yapıcı diyaloğa elverişli bir ortamın yaratılmasını baltaladığını söyledi.

Dendias: "Türk topraklarından bir zerre talep etmiyoruz, karşılığında da aynısını bekliyoruz"
M. İkbal Hatunoğlu
M. İkbal Hatunoğlu
17 Ekim 2022 Pazartesi 16:32

Haftalık yayınlanan To Vima tis Kyriakis Gazetesi'nde konuşan Dendias, Türkiye'yi, aynı ittifaka mensup ve aynı zamanda AB üyesi olan dostane ve güvenilir bir komşuya sahip olmanın kendi çıkarına olduğunu fark etmeye çağırdı ve "Türkiye, kendi topraklarından bir zerre bile talep etmediğimizi ve karşılığında aynısını beklediğimizi de anlamalıdır. İki ülke arasındaki anlaşmazlık, uluslararası hukuk ve uluslararası deniz hukuku çerçevesinde çözülebilir" dedi.

Türk tarafında söylemlerin tırmanmasının görülmemiş boyutlara ulaştığını; teyakkuz, uyanıklık, birlik ve soğukkanlılığın gerekli olduğunu söyleyen bakan, Yunanistan’ın da bu artan tehdide karşı silahlandığını belirtti.

Bakan ayrıca, “Türkiye'de seçimlere yaklaştıkça tansiyon düşmeyecek ve kaza, hatta kasıtlı provokasyon tehlikesi artacaktır" dedi.

Dendias, “Türkiye'nin göçü bir silah haline getirdiğini ve sürekli yalan haberler yayarak Yunanistan'ın itibarını zedeleme çabalarına girdiğini; Yunanistan'ın da buna, diplomatik cephede dostlarına ve müttefiklerine brifing vererek ve oluşturduğu ilişkiler ağını güçlendirerek karşı çıktığını dile getirdi.

Almanya ve Birleşik Krallık’ın son tutumunu örnek gösteren bakan, "İrtibatlarımızdan hiçbirisi rastgele değil. Bunlar daha geniş bir stratejinin parçası. Yunanistan'ın ortakları durumu anlıyor gibi görünüyor ve kamuoyu açıklamaları uluslararası hukuku, Avrupa müktesebatını ve sağduyuyu uygulama ihtiyacını yansıtıyor" şeklinde konuştu.

Dendias ayrıca, 2021 Avrupa Konseyi'nin, “durum kötüye giderse Türkiye'ye karşı alınacak önlemlere” atıfta bulunan sonuç bildirgesine de işaret etti. Bunların hala geçerli olduğunu söyleyen bakan, Türkiye'nin davranışlarının hem Yunanistan hem de Avrupa Komisyonu tarafından yakından izlendiğini öne sürdü. 

Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri hakkında da konuşan Yunan bakan, Türk şirketlerinin yaptırım uygulanan Rus kuruluşlarıyla iş yapmaya devam etmesi halinde önlem alınması gerektiğinin apaçık olduğunu ve Türkiye'nin Rus ihracatı ve ithalatı için bir "arka kapı" olarak hizmet edemeyeceğini söyledi. 

Dendias, Yunanistan'ın Mısır ile ilişkisine de değindi. Bunun sadece stratejik olmaktan öte, dışişleri bakanı olarak Kahire'ye yaptığı 12 ziyaretten de yansıdığı gibi, Yunanistan için "hayati öneme sahip" olduğuna dikkat çekti. Yunanistan ve Mısır'ın Libya'daki gelişmeler konusunda tamamen anlaştıklarını ve hem Yunanistan ile Mısır arasındaki MEB sınırını hem de bunu korumak için ortak bir taahhütte bulunmanın önemini vurgulayarak çabalarını her düzeyde koordine etme konusunda anlaştıklarını söyledi.

Dendias konuşmasının sonunda, şartlar izin verirse yakın gelecekte Kiev'e planlı bir ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

AMNA haber sitesinde yayımlanan bu haber Selma Kabakçı tarafından Türkçe'ye tercüme edilmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.