Ohi Günü nedir?

28 Ekim 1940 sabahı, Yunan halkı için dayanışmayı ve kahramanlığı temsil eden önemli bir gündür. Bu önemli gün Yunanistan’ın tüm şehir ve kasabalarında kutlanır. Resmi geçitler yapılır ve kentler bayraklarla donatılır.

Ohi Günü nedir?
M. İkbal Hatunoğlu
M. İkbal Hatunoğlu
26 Ekim 2022 Çarşamba 13:07

28 Ekim 1940 öncesinde neler oldu?

1912 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını ilan eden Arnavutluk, aradan birkaç yıl sonra 1917’de İtalyan’lar tarafından işgal edilmiş ve bu işgal 1920 yılına kadar sürmüştür. 1939 yılında II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile İtalya yeniden atağa geçmiş ve Nazi Almanya’sına karşı durmak için Arnavutluk’a saldırmıştır. Bu saldırıda tekrar düşen Arnavutluk, İtalya himayesine girmiştir.

İtalyanların Arnavutluk’u işgaline kadar tarafsız bir tutum sergileyen Yunanistan, bu tarihten sonra Büyük Britanya saflarına geçmiştir. Yunanistan’ın kararından rahatsız olan Benito Mussolini yönetimindeki İtalya, 28 Ekim 1940 yılında Yunanistan’dan kendi saflarında geçmelerini istemiştir.

Hayır!

Dönemin Yunanistan Başbakanı İoannis Metaksas, Mussolini’nin isteğini reddeden bir ültimatom yayınlamıştır. Hayır (Ohi/Oxi) cevabının ardından İtalya, Arnavutluk üzerinden Yunanistan’a saldırmış ancak Metaksas yönetimindeki ordular kısa sürede İtalyanları geri püskürtmeyi başarmışlardır.

İtalya İoanina önlerinde!

İtalya’nın taciz saldırıları 1 yıl boyunca sürmüştür ve bu süre boyunca binlerce Yunan Askeri ve sivil hayatını kaybetmiştir. İtalyanlar İoanina kentine kadar ilerlemiş olsalar bile Yunan askeri ve sivil güçlerinin stratejik hamleleri ile çok kayıp vermişlerdir.

Metaksas’ın ani ölümü ve Nazi işgali

İoannis Metaksas ülkesini İtalyanlara karşı ölümünün son anlarına kadar savunmuştur ancak 29 Ocak 1941 yılında aniden rahatsızlanarak 69 yaşında Atina’da hayata veda etmiştir. Metaksis’in yerine Yunanistan Bankası Başkanı Aleksandros Korizis göreve gelmiştir. Koziris döneminde Naziler Yunanistan’ı işgal etmiş ve Nisan 1941’de Naziler Atina’ya ulaşmıştır. Nazilerin Atina önlerine geldiği 18 Nisan tarihinde Korizis, kendisini vurarak intihar etmiştir.

Büyük açlık ve komünist direnişi dönemi

Ohi Günü’nden sonra savaşlar ve işgal ile mücadele eden Yunan halkı bu seferde açlık ile yüz yüze kalmıştır. 100 bin Yunan, Nazi işgali sırasında açlıktan hayata gözlerini yummuştur. Nazi işgaline karşı komünist direnişçiler büyük bir gayret göstermişler ve milis güçler ile birlikte Nazilere karşı yerel direnişler sergilemişlerdir. İngilizlerin de desteği ile işgal 1944 yılında sona ermiştir.

Ohi Günü Yunanistan için neden önemli?

Ohi Günü Yunanistan’ın direnişini ve bağımsız ruhunu temsil eden en önemli karar günlerinden biridir. Dünya çapında Yunan toplulukları tarafından, Yunanistan ve Kıbrıs’ta milli gün olarak kutlanır. Her yıl 28 Ekim yıl dönümlerinde askeri ve öğrenci törenleri ile kutlamalar yapılır. Ayrıca milli müzeler ziyaretlere ücretsizdir.

Akropolis Arkeolojik Sit Alanı, Akropolis Müzesi, Bizans Hıristiyan Müzesi ve Ulusal Arkeoloji Müzesi Ohi Günü’nde ücretsizdir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.